Tisard

Ciepło, zimno…

Każdy z nas zna pojęcie koła kolorów. Znajdujemy na nim te 3 podstawowe (żółty, niebieski i czerwony) oraz pozostałe, powstałe z ich połączenia w różnych konfiguracjach. Możemy je dzielić przy pomocy wielu kryteriów. W tym przypadku najbardziej istotny jest dla nas podział dotyczący temperatury, czyli podział na barwy ciepłe i chłodne. Ciepłe odcienie to te, w których możemy się doszukać się domieszki pomarańczowego. Zaliczamy do nich więc cały wachlarz od delikatnej żółci po intensywną czerwień. Chłodne odcienie to te, w których odnajdujemy niebieskie tony. W tym spektrum zmieści się wszystko od seledynowej zieleni po ciemny fiolet.

Kolor oprawek i jak go wybrać?

Okulary mamy na nosie przez większość dnia. Przy wyborze oprawek ważnym aspektem jest zarówno kształt, jak i kolor. Jednym z najprostszych i najtrafniejszych sposobów na określenie tego drugiego jest technika pigmentacyjna prosta. Może brzmi skomplikowanie, ale bez obaw – zasady są bardzo proste! Wystarczy dopasować temperaturę koloru oprawek do temperatury Twojej karnacji. W tym tekście dowiesz się, jak to zrobić.

Ciepło, zimno…

Każdy z nas zna pojęcie koła kolorów. Znajdujemy na nim te 3 podstawowe (żółty, niebieski i czerwony) oraz pozostałe, powstałe z ich połączenia w różnych konfiguracjach.

Możemy je dzielić przy pomocy wielu kryteriów. W tym przypadku najbardziej istotny jest dla nas podział dotyczący temperatury, czyli podział na barwy ciepłe i chłodne.

Ciepłe odcienie to te, w których możemy się doszukać się domieszki pomarańczowego. Zaliczamy do nich więc cały wachlarz od delikatnej żółci po intensywną czerwień.

Chłodne odcienie to te, w których odnajdujemy niebieskie tony. W tym spektrum zmieści się wszystko od seledynowej zieleni po ciemny fiolet.

A jaka jest moja karnacja?

Znajomość podziału barw to pierwszy krok, teraz czas na zdefiniowanie Twojej skóry. Będzie to niezbędne, aby zdecydować które kolory oprawek będą z nią współgrały, a których lepiej unikać.

Barwnikiem, który decyduje o tym, jaki mamy naturalny kolor skóry, jest melanina. Ten związek w przypadku każdego człowieka różni się budową i barwą, stąd różnice w kolorach skóry, ale również jej pigmentacji pośród osób należących do tej samej rasy. Zasadniczo jednak odcienie skóry, podobnie jak wspomniane koło, dzielą na się na ciepłe i chłodne.

Ciepła karnacja to ta, z którą lepiej komponują się różne warianty złota i kolory z ciepłej połowy koła.

Chłodna karnacja to ta, która lubi srebrne dodatki i to do niej pasują chłodne barwy.

Swoją tonację możesz określić np. korzystając ze złoto-srebrnej folii. Najbardziej miarodajny efekt przyniesie sprawdzenie skóry na przedramieniu, tuż nad nadgarstkiem. Unikniesz tym samym przekłamania wyniku związanego z ewentualnym makijażem lub opalenizną na twarzy. Naturalna barwa skóry automatycznie zdrowiej i atrakcyjniej będzie się prezentować w towarzystwie koloru o tej samej temperaturze. Idąc tym tropem, ciepłe odcienie zdecydowanie lepiej zagrają ze złotem, chłodne zaś ze srebrem.

Tylko złoto lub srebro?

Określenie odpowiednich dla swojej karnacji odcieni z pomocą opisanej techniki pigmentacyjnej wskazuje na wybór oprawek złotych lub srebrnych. Nie oznacza to jednak, że należy ograniczyć się jedynie do opraw metalowych. Dzisiejsza technologia daje coraz większe możliwości, zapewnia szeroki wybór materiałów i ich wariantów. Świadomość tego, jakie kolory pasują do Twojej skóry pomoże Ci podjąć właściwą decyzję!